Docieplenie styropianem

Stosuje się do budynków nowych i używanych, posiadających prawidłowo wykonaną hydroizolację poziomą. Ponadto materiały użyte do budowy nie mogą wymagać wysokiej paroprzepuszczalności warstwy docieplającej.

Zalety wykorzystania w systemach dociepleń styropianu to niska wodochłonność warstwy docieplającej oraz możliwość zastosowania w warstwie wykończeniowo-dekoracyjnej wodoodpornych tynków i farb. Materiały te pozwalają się trwale wybarwić w szerokim zakresie kolorystycznym, od pasteli po ciemne i bardzo intensywne kolory. Ich wielkim atutem jest możliwość mycia wodą pod ciśnieniem bez ryzyka nie tylko uszkodzeń mechanicznych, ale również wypłukiwania koloru na skutek chłonięcia i oddawania wody.

Wadą takiego systemu jest brak możliwości jego zastosowania na budynkach zawilgoconych, posiadających niesprawną hydroizolacje poziomą, oraz na budynkach zabytkowych i innych nieposiadających hydroizolacji. Jest to spowodowane brakiem zdolności styropianu do odprowadzenia dużej ilość wilgoci znajdującej się w ścianach tego typu budynków.