stosuje się do budynków nowych wykonanych z materiałów wymagających wysokiej paroprzepuszczalności oraz do budynków starszych nie posiadających prawidłowej hydroizolacji poziomej.
Zalety wykorzystania w systemach dociepleń wełny mineralnej to przede wszystkim wysoka paroprzepuszczalność, umożliwiająca naturalne osuszanie zawilgoconych ścian poprzez emisję wilgoci na zewnątrz, jak również możliwość wydalania gazów emitowanych przez niektóre materiały nowej generacji. Zwalnia to inwestora z konieczności sprawdzenia poprawności działania hydroizolacji poziomej i stany zawilgocenia budynku jak również wymagań technologicznych stawianych przez producenta materiałów użytych do budowy.
Wadą takiego systemu jest zmniejszenie skuteczności docieplenia w okresie przejściowym kiedy to gwałtowne zmiany temperatury powodują wytrącanie się rosy w wełnie obniżając czasowo jej parametry termoizolacyjne. Kolejną niedogodność stanowi konieczność stosowania do w pracach wykończeniowych tynków i farb wysokoprzepuszczalnych co podnosi koszt wykonywanych prac, znacznie zmniejsza trwałość kolorów na elewacji oraz zawęża możliwość wybarwienia tynku lub farby do kolorów pastelowych i nienasyconych.